Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA

International Staff Week 2018 na Uniwersytecie w Pardubicach

2018-06-20 01:10:13

Program Erasmus+ to nie tylko wymiana studentów. Ze wsparcia korzysta także kadra akademicka, która dzięki programowi może rozwijać swoje kompetencje, uczestnicząc w kursach, czy też szkoleniach odbywających się na zagranicznych uczelniach. Działania te zapewniają podnoszenie poziomu umiędzynarodowienia polskiego szkolnictwa wyższego, co dziś jest warunkiem atrakcyjności uczelni. Z takiej sposobności skorzystała dwójka naszych pracowników administracyjnych – Agnieszka Linek i Magdalena Korga. Tegoroczny International Staff Week 2018 zorganizowany został przez Uniwersytet w Pardubicach w Republice Czeskiej.

Republika Czeska jest jednym z krajów sąsiadujących z Polską. Jest czterokrotnie od niej mniejsza i zamieszkuje ją czterokrotnie mniej ludności niż w Polsce. Stolicą Czech jest Praga. W 2004 roku Czechy stały się członkiem Unii Europejskiej i w roku 2007 przystąpiły do strefy Schengen. Podobnie jak Polska, należą do wielu organizacji międzynarodowych, m.in. ONZ, NATO, Rada Europy, OECD i Grupa Wyszehradzka. Czechy to atrakcyjny turystycznie kraj, słynący nie tylko z produkcji piwa, ale także z pięknych górzystych krajobrazów oraz wspaniałych starych zamków, których w Czechach jest powyżej 2000.

System szkolnictwa wyższego w Republice Czeskiej jest bardzo podobny do polskiego. Młodzież może studiować tu w wyższych szkołach zawodowych, uniwersytetach, uczelniach technicznych będących odpowiednikami politechnik oraz akademiach. W Czechach funkcjonuje 28 uniwersytetów państwowych oraz 45 prywatnych szkół wyższych. Jednym z młodszych uniwersytetów, bo liczącym niespełna 25 lat, jest Uniwersytet w Pardubicach.

Pardubice, to miasto leżące we wschodnich Czechach, nad rzeką Łabą, około 100 km od Pragi. Miasto zamieszkuje niespełna 90 tys. mieszkańców. Historia miasta sięga XIV w. i do dziś pełno w nim cennych zabytków, takich jak: zamek, ratusz, Zielona Brama, mieszczańskie kamienice i wiele innych. Pardubice znane są przede wszystkim z prestiżowej gonitwy „Wielkiej Pardubickiej”, odbywającej się nieprzerwanie od 1874 roku oraz z pardubickich pierników, które według specjalnej receptury wypieka się tu od ponad pięciuset lat.

Uniwersytet w Pardubicach został założony w 1994 r. i oferuje kształcenie na 130 kierunkach studiów licencjackich, magisterskich oraz doktoranckich. Obecnie składa się z 7 wydziałów takich jak: Wydział Technologii Chemicznej, Wydział Ekonomiczno-Administracyjny, Wydział Komunikacji im. Jana Pernera, Wydział Humanistyczny, Wydział Sztuki i Filozofii, Wydział Zdrowia, Wydział Inżynierii Elektrycznej i Informatyki oraz 1 zamiejscowego Wydziału Renowacji i Konserwacji znajdującego się w Litomyślu. Na Uniwersytecie w Pardubicach studiuje około 8000 studentów. Oprócz kształcenia uniwersytet skupia się również na działalności naukowo-badawczej, co przynosi mu uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą.

W zorganizowanych przez Uniwersytet w Pardubicach warsztatach International Staff Week 2018 uczestniczyli nie tylko pracownicy administracyjni z europejskich ośrodków akademickich, takich jak: Hiszpania, Włochy, Rumunia, Węgry czy Grecja, ale również przedstawiciel japońskiego Matsumoto University. Poza spotkaniami warsztatowymi, uczestnicy ISW mieli możliwość zapoznania się z historią uniwersytetu, zwiedzili pardubicką starówkę oraz pobliskie miasto Litomyśl, gdzie kształcą się studenci Wydziału Konserwacji i Renowacji Uniwersytetu w Pardubicach. Szczególne wrażenie na wszystkich zrobiły pracownie konserwacji i renowacji znajdujące się w dawnym klasztorze. Bardzo ciekawe i emocjonujące okazały się także lekcje języka czeskiego.

wszystkie aktualnosci »

TELC